Téma: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Komu nevadí vstupní impedance 1 kOhm při zesílení -10x, zde má schéma 50W zesilovače se 3 trandy... bylo to úspěšně odsimulované a něco velmi podobného i zbastlené.

Na tu jednoduchost se to chová pěkně. 30 Hz - 140 kHz, při plným výkonu asi 0,4% na 20 kilech, čistá limitace, pěkné obdélníky smile

Zesílení možno zvýšit na úkor vstupního odporu (R7), což u mp3  a podobné havěti, dimenzované na krmení sluchátek, nemusí vůbec vadit!

http://s4.postimg.cc/edjd1wr3t/56_twx.jpg

Asi nemusím zvlášť zdůrazňovat, že jde o vedlejší produkt "vývoje" TW2010 ze sousedního threadu. Kdyby na to někdo chtěl navrhnout desku, pokusím se poradit.

Komu nevadí malá vstupní impedance, ať jde do R7 = 100 ohmů, zisk je (s chybou danou relativně nízkým open-loop gain) dán přibližně Au = -R16/R7, zkreslení klesne na 0,1%!

EDIT - Bootstrapový kond bude lepší zapojit před výstupní kýbl, jak je obvyklé, a přece jen přidat emitoráky, třeba 0,47 ohmu ke každému koncáku.

Web

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Tak to seš drsnej rekordman, naposled se jezdilo na pěti trandech.

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Franku, dyk vidíš že jich tam je vlastně taky 5... smile

Až na vstupní odpor to je lepší než Transiwatt smile

Web

(upravil Bobeš1 24. 3. 2010 15:08)

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Co klidový proud, ty 4 diody a 4 přechody - to bude otevřený příčně - navíc žádné emitorové odpory - teplotně nestabilní - to vystřelí.

Teď jsem si všiml, že ta 1 je shotky, ale stejně bych se bál toho, že po zahřátí se tomu značně zvětší klid. proud a tranzistory to nevydrží. (alespoň osadit emitorové odpory pro zlepšení stability klidového proudu a omezení jeho případného nárůstu).

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Nebude to otevřený víc než na 20-40 mA a při teplotní vazbě to bude OK. Vyzkoušeno u TW44.

EDIT: Emitoráky se tam dát mohou... Důležitější je ale tepelný kontakt všech 4 diod s chladičem.

Web

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Na tyhle ultrajednoduché schémata mám slabost...Nejspíš to zkusím...

(upravil Vasi 26. 3. 2010 20:55)

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

No, ještě to tak udělat jako miniaturní koncák v SMD provedení na hliníkovém plošňáku, to by byl luxus big_smile Teda až na ten výstupní elyt.

Web

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Hmm, dobrá myšlenka smile A toho kýble se až tak neboj, v týhle kvalitativní úrovni ničemu nevadí.

Web

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Já se ho nebojím, jen by se špatně dával na hliníkový plošňák a nebo byl vetší než plošňák samotný smile

Web

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Něco od Fairchildu..

http://s4.postimg.cc/o3evol35l/262_amp.jpg http://s4.postimg.cc/qywk96wjd/262_amp1.jpg

Web

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

To sou bombičky,nevím proč,ale ultra jednoduché zesy mě vždy přitahovaly.

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

To moje by mohlo hrát líp smile

Anti, není se čeho bát smile Nezapomeň diody přimáčknout k chladiči koncáků a ještě opatlat pastou, jinak tam snad není co řešit. A deska na tohle snad ani nejde navrhnout blbě smile

Web

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

...a zkus ZENa, ten hraje na dvojici FETů a to ještě v áčku!

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

FUJ!!!

Web

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Pozor pozor, u TW44 je to trochu jinak, tam je měkkej transformátor a zdroj celkově, takže pokud by kliďák měl tendenci lézt nahoru, začne padat napětí zdroje a kliďák zase ujede trochu dolů. S tou přidanou schottky v TW44 je třeba si pohrát, mně tam vyhovovaly až jakési 1N...s předním napětím 0,15V, s běžnými schottky s předním napětím kolem 0,25-0,3V to rovnou vyráželo pojistky smile
Bohužel, kdo nemá možnost výběru z více typů a více kusů od typu, má holt smůlu a raději to nechte tak, než to dokurvíte jak jednu AZS223 dokurvil Thales. Vymlouval se pořád, že to dělal ve spěchu - hovno ve spěchu, ve spěchu se člověk ani pořádně nevysere a on je prostě jenom tak blbej, ne že spěchal..bylo to vidět i podle ostatní práce v zesilovači. Prásknul tam prostě k těm třem diodám ještě jednu asi schottku a ani nezměřil, kolik dotyčný kanál bere. Dotyčný kanál bral 120mA a dál to rostlo, druhý kanál pro změnu 100mA a také to rostlo. Majitel měl naštěstí tolik rozumu, že jak to začalo bručet velkým zvlněním ze zdroje /velkým odběrem/, tak to včas vypnul.
Všem doporučuju tomu babrákovi nedávat nic do pazourů, jednak má hovno zkušenosti, hovno měřáky a ještě navrch k tomu fušerácký přístup k práci. Nedal bych mu ani utěsnit hajzl medvědím hovnem.

Web

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Měřit kliďák je NUTNÉ a to i u schottek z téže serie - protože ty stávající diody již osazené taky mají svůj rozptyl!!!

A nejít nad nějakých 30 mA, to ještě (aspoň u mých kousků) nehrozí po ohřátí lavinový nárůst a průser. Ono těch 30 mA stačí, při vyšším kliďáku je už přechoďák maskován jinými "produkty" nelinearit.

Pokud možno zajistit tepelnou vazbu i té přidané Schottkyně.

Web

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Sinclaire nelži! Už jsem nejen tobě několikrát říkal jak to bylo, takže nejde z tvé strany omyl ani neinformovanost ale jedná se o úmyslnou LEŽ! Protože jsem se k tomu již několikrát veřejně vyjadřoval nebudu to dělat znova.

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Ou, už mám navrženou DPS... Dal jsem to dohromady se zdrojem, korekce nejsou. Mám se pochlubit? Dělal jsem to dost narychlo.

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

To je fakt děsivé, jaký - z hlediska doby a možností - blbosti se dělají 40 let poté, co ještě mohly být považovány za vrchol techniky. Tenkrát to alespoň bylo nutností, ono se s GC511K/521K (95 Kčs) a jedním KC 508 (tuším 35 Kčs) a výkonem 2W sin. nic většího dělat nemohlo, právě to byl doopravdy můj úplně první zesik.
Nerozumím, proč tam není nějaký darlington i na pozici prvního trandu, to by mohlo srazit zkreslení.

(upravil Kovas 2. 6. 2011 16:07)

Re: TWX - 50-60W hračka pro mlaďochy se 3 trandy

Tož první nástřel, jak by to asi mohlo v budoucnu vypadat. Přidal jsem ještě emitoráky, pro strýčka příhodu, i když nebudou úplně nutné.

http://s4.postimg.cc/9fu0x9int/6091_6091_twx.jpg