Téma: Zosik s TIP 142/147

Co vravite na zosik s budenim TDA 7250 a koncami TIP 142/147? Mozem tym zivit sub alebo je to dobre len na celopasmovky? Niekde som cital, ze zvykne mat problem pri hrani v limite, bud zakmitava alebo ma zvyk samovrazdy az tak, ze zoberie aj repra, hlavne ak je napajany napatim na hornej hranici (45V).
Zosik je zo skladacky NExx.

Chcem tym zivit sub 2x10" v bandpasse, malo by to dat min. 2x70W/8ohm. Trafo chcem dat 2x30V.
S vykonom nie je problem, uz na 100W da sub zo ziskom miestnosti cez 120dB na 40Hz.

Este otazocka s vyrobou mono signalu. Ako to spravit? Spojit lavy a pravy kanal fyzicky kablikom sa mi nepozdava.
Taktiez este ci mate dake oblubene zapojenie na aktivny filter pre sub (aby to malo zmenu fazy).

(upravil opamp 21. 1. 2008 18:04)

Re: Zosik s TIP 142/147

Ty woe... tohle se tu už mlelo mockrát... TDA7250 je blbej šváb a TIP jsou nevhodný trandy pro audio (malá odolnost proti sekundárnímu průrazu).
A celá tahle skládačka je nevhodná pro sub.

Zapomeň na 2x 70 do osmi. Maximálně 2x 50 do čtyř, víc ani ránu, jinak se ozve rána smile

Mono uděláš sloučením přes třeba 4k7 odpory.

Proč nepoužiješ vyhledávání? Všechno tady už někde je smile

Web

Re: Zosik s TIP 142/147

Rychlo to po sebe zmaz... ked toto uvidi S. tak to bde teprv rachot...  7250 stoji za prd. Vyhladaj si to tom info tu na fore...

Web

Re: Zosik s TIP 142/147

Asi se někdo bude muset obětovat a udělat s TDA7250 totéž co s Fedrmanem...

Web

(upravil Durke 21. 1. 2008 18:19)

Re: Zosik s TIP 142/147

Tak s tymito TIP-kami ,som  už pár krát robil , a stale aj robim, na jednom zosiku som už ich pár krát aj menil asi tak 5-krat min. a myslim tym celý modul tran. nie jeden,   bud to odislo ked som nastavoval ,alebo pri pocuvani na max, ale furt sa knim vraciam , lebo cenovo su v poho., iked už tu na fore hovorili aj o niecom lepšom ,ale už napamätám čo to boli zač, ake T.  Výkono som bol snimi vysoko spokojný davali 150 W sinus na 4 ohm  merane, a stym zakmitavanim to može byt tak ako si pisal a tá samovrazda ,to sa mi zatial nestalo ,akoze už mi to aj horet normalne zacalo , surovo na odpore sa vytvoril plamen  , a potom sa to poslalo do vecných lovísť , vtedy som sa bal aj repra co bolo nove MAGNAT EXPRES , že si ho zoberie zosebou, ale chvala bohu nie.    smile To TDA som tam nemal ,mam to čisto tranzistorové...

Re: Zosik s TIP 142/147

Ked potrebujes info o TIPkach precitaj si vlakno Federman, je tam o nich vsetko.

Re: Zosik s TIP 142/147

Toho Federmana som cital asi polku, je toho hodne. Ale tam bol problem s komplet zlym navrhom. Stavebnica je standardne zapojenie podla datasheet od vyrobcu, ziadne vydumky.

opamp
Naco su potom dobre tie TIP, ked nie audio? smile
S takym zlozenim som uz videl aj 2x80/8 a 2x125/4ohm.
Co navrhujes spravit, ked tu stavebnicu uz dlhsie mam a nechcem to vyhodit (nieco to stalo), ako to spravit bezpecne, aby neuhorelo?

Aky je slusny zosik na sub asi 100-150W mono na 4ohm? za co najmenej penazi smile

(upravil sinclair 21. 1. 2008 20:21)

Re: Zosik s TIP 142/147

Komáre, poradím Ti a ve vlastním zájmu poslechni.
Vyletuj z desky všecky dražší součástky. které STOJÍ ZA TO schovat na něco jiného a zbytek zahoď. Kombinace TDA7250 a darlingtony TIP je ta nejhorší možná. TDA7250 je velmi, ale velmi nepovedený budič, darlingtony TIP142/147 jsou zase původním určením spínací. V zesilovačích je používají jen vypatlaní kreténi a to z cenových důvodů, jsou totiž velice levné a "papírově" /ovšem pouze papírově/ mají na první pohled úplně skvělé parametry. Skutečnost je ale úplně jiná, spínací tranzistor se od typického "zesilovačového" tranzistoru liší ani ne tak mezními hodnotami napětí, proudů a výkonů, ale HLAVNĚ průběhem SOA charakteristiky a případně dimenzováním jednotlivých stupňů v darlingtonu.
Je smutné a spíš i k vzteku, že EZK se na modulech s TDA7250 a darlingtony pořád pakuje, lidem to pořád hoří a všem je to u prdele.
Dávám do klatby dvorního konstruktéra pana Krčmáře, pana Paveleka.
Ať nemůže spát, nechutná mu jíst, dostane stometrovou tasemnici, shoří mu barák, ukradnou mu auto, cikáni mu ošukají manželku a třeba i dceru. Za ty prasárny, co pro EZK nadělal.

Vím jenom o několika typech darlingtonů, vhodných pro audio. Není to ale bohužel ani jeden z těch, které se tu běžně prodávají. Z toho, co se tu běžně prodává je asi nejmenší zlo MJ4032/MJ4035 a i tenhle pár bych se už bál použít pro zesilovač s výkonem nad 70W/4.

Postav si Leacha. Za málo peněz bylo vždycky málo muziky.

Web

(upravil Vasi 21. 1. 2008 20:27)

Re: Zosik s TIP 142/147

Slusny zesik za co nejmin penez? Cena ciste koncoveho zesilovace temer vzdy nejvic zalezi na koncovych tranzistorech. Takze pokud chces kvalitu, tak koupit originalni. Pro 150W takove dva pary koncovych tranzistoru a to uz mame cca 400kc. A zbytek uz skoro nic nestoji. Asi nejznamejsi, kvalitni a hodnekrat provereny zesilovac je Leach. Pak taky hodne staveny zesilovac je Symasym, je to jednoduchy zesilovac s dobrymi parametry. O obou uz tu jsou tusim diskuze....
Nejaky sracky bych asi nestavel, casem bys stejnak chtel postavit neco kvalitnejsiho...

Tak sinclair me predbehl no big_smile

Web

Re: Zosik s TIP 142/147

Darlington su vsetko spinacie trandy? Nevyzam sa, preto sa pytam. Uz som videl aj s inym budicom zapojene TIP, budic TDA75xx (neviem presne), darlingtom zapojenie.

Ten zos si predstavujem do 2,5-3tis. Sk maximalne. Da sa postavit za tolko ten Leach?
Spravit to chcem, len ak by to takto bolo vyhodnejsie ako kupa noveho.

Re: Zosik s TIP 142/147

Rekl bych tak 1200,- za dva moduly leach (2x200W) + Zdroj (toroid 600W) + kondiky s usmernovacem 1800,-. Celkem teda cca 3000,- + nejaky ty serepaticky...

Web

Re: Zosik s TIP 142/147

Za 3000 ti predám seak pa 210 a nemusíš nič robiť to máš 2 x 100 W sinus a velmi spolahlivý.S tým môžeš hrať aj menšie diskotéky.

Web

Re: Zosik s TIP 142/147

Ne všecky darlingtony jsou spínací - ale spínacích je drtivá většina.
A ty, co jsou speciálně určeny pro nf zesilovače jsou ukrutně drahé, dělá je SanKen. Stojí okolo 300Kč/pár a to ještě musíte mít kliku...
Zajímavý je, že všichni, co použili místo klasických darlingtonů "dělané" z MJE15030+MJ15003, tak těm to neodchází...jenže to už není finančně tak zajímavé, že...

Web

Re: Zosik s TIP 142/147

Durke napsal:

Tak s tymito TIP-kami ,som  už pár krát robil , a stale aj robim, na jednom zosiku som už ich pár krát aj menil asi tak 5-krat min. a myslim tym celý modul tran. nie jeden,   bud to odislo ked som nastavoval ,alebo pri pocuvani na max, ale furt sa knim vraciam , lebo cenovo su v poho....

Ty snad postrádáš IQ nebo něco takovýho?!?! Nechápu, kolik si za těch 6párů trandů už dal???! Neměl bys tahle za tu cenu už náhodou něco kvalitního?
Nojo, a to se vyplatí, nejsme tak bohatí abychom si kupovali laciné věci. to sedí

Re: Zosik s TIP 142/147

dingo
par tych TIP stoji 40Sk, to nieje tak vela

Este otazocka> ak sa pouziju tie TIPka bez budica, budu slusne pracovat na nenarocne pouzitie? Alebo radsej ich uplne odstranit?
Zapojenie by malo byt take, ze ak zhoria, tak len same, bez toho aby vzali so sebou zvysok.

Re: Zosik s TIP 142/147

Na co se prosímtě vlastně ptáš?

Web

Re: Zosik s TIP 142/147

opamp
Ci vobec tie TIP na nieco pouzit alebo hodit do srotu a poobzerat sa po inom rieseni. To TDA7250 uz som zrusil.

Re: Zosik s TIP 142/147

Co třebas na nějaký spnání?

Re: Zosik s TIP 142/147

Slovo SPÍNÁNÍ si dovoluji zdůraznit...

Web

(upravil sinclair 27. 1. 2008 11:59)

Re: Zosik s TIP 142/147

Tak třeba cívky velkejch stykačů, žárovky na vánoční stromek, dají se dát i do dvojčinného 50Hz měniče z 12V DC na 230V AC a tak dále. V žádným případě je nepoužívat v zesilovačích. Za tuhle spoušť, napáchanou na českých bastlířích by měl Krčmář viset za kule v průvanu nejmíň týden a Pavelek s ním...
To už je snad menší hřích 2x KUY12 v 70W kvazikomplementáru...když se jima pustí tak sto milířů kliďáku, tak se dají ukecat na rozumný chování...

Web