Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Smetiště » Help! zesilovač rc soupravy

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [6]

Téma: Help! zesilovač rc soupravy

Ahoj. Chtěl bych zjistit,zda je možné vyrobit nebo jestli náhodou neexistuje nějaký zesilovač signálu rc vysílačky? Nebo aspon nějaký odkaz na stránky.Jedná se o vysílačku k vrtulníku.Je to sice čína,ale povedená. Jediný problém máme ze signálem,někdy 10m a konec. Pracuje to na frekvenci 40Mhz. Podotýkám,že jsem naprostý laik,proto zkouším kde se dá. Díky Marek Uh.Hradiště

(upravil zuki 4. 1. 2010 13:50)

Re: Help! zesilovač rc soupravy

Nejlepší zesilovač je dobrá anténa. Pro tohle pásmo je optimální L/4=1,8m a to tam určitě není... Všechny ostatní kratší jsou v lepším případě "elektricky" zkrácené, v horším je to navázáno bez přizpůsobení a tím se zhoršenou účinností.  Měla by tam být "prodlužovací cívka". Zjednodušeně řečeno, o co je kratší anténa, tak (o něco málo míň) se navine na tu cívku...

O spec. RC zesilovači nic nevím. Samozřejmě lze rozebrat vysílačku a trošku vyproudit koncový tranzistor... Teoreticky jsou na to dané limity max. výkonu v pásmu... 

wink Další z možností je malá citlivosti přijímače, respektivě  navázání přijímací antény (platí skoro to samé jako u vysílače).

U větších výkonů lze ladit anténu např. přes žárovku (v sérii s anténou) změnou indukčnosti prodlužovací cívky, délkou antény apod.. Tady bude výkon vysílače 10-100mW a to je na žárovku asi málo, možná 2mA LED s antiparalelní diodou 1N4148 (a rychlejší diody)...

Re: Help! zesilovač rc soupravy

Mockát díky za info! Ale rozumím akorát těm délkám antén.Asi si to představuju moc jednoduše,jako každý laik.Tak promin.Anténa vysílače je 120cm.Mysílš,že by pomohlo to prodloužit drátem,cu nebo al? A u přijímače ta délka taky 180cm?! Pokud ano,jaký drát použít?

(upravil zuki 4. 1. 2010 19:56)

Re: Help! zesilovač rc soupravy

Můžeš zkusit prodloužit přijímací anténu. Můžeš ji namotat i do spirály kolem plastové konstrukce (vzpěry apod...).
Drát - měděný drát nebo lanko. U přijímače může být drát i dost tenký. Pro přijímač a vysílač platí stejná (vlnová) délka drátu, akorát vysílací anténa musí být lépe přizpůsobená, jinak se "výkonu" do ní nechce... Zas tam ale nemotej metry drátu, zkus ji třeba o 10cm prodloužit a uvidíš zda se něco změnilo....

Docela mě přkvapila ta délka antény u vysílače, čekal jsem, že to bude více ošizené... a při této délce a malém dosahu to vypadá spíš na nějakou závadu... 

Já mam na vrtulníku na 35MHz u vysílačky 1,1m anténu a u přijímače  vede nejprve 7cm Cu lanka přišroubované k 17cm ocelové vzpěře (tvrdý drát) použité jako prodloužení antény. Pokud to máš obdobně, může být problém v nedokonalém kontaktu na ten ocelový drát...

Dosah mé sestavy odhaduji na cca 80-100m (dál nelétám)....

Re: Help! zesilovač rc soupravy

Zkusil jsem ke stávající anténě vysílače přidělat provizorně ještě¨jednu,délka celkem asi 180cm a zlepšilo se to.Vrtulník má kovovou konstrukci.Myslíš,že bych anténu mohl jakoby ukostřit? Jinak tento problém s dosahem mají i ostatní majitelé.

(upravil zuki 5. 1. 2010 10:37)

Re: Help! zesilovač rc soupravy

No s tím ukostřením nevím... může to chytat binec od motorů, které mají asi na kostru velkou vazbu... De facto bys mohl i "VF" zkratovat anténu na "zem" vrtulníku,  přijímači by se nic nestalo, ale spíš by se to zhoršilo.... Já mám většinu dílů z plastu. Konec antény by měl být spíš ve volném prostoru.

edit:
Ta kovová konstrukce vrtulníku může být tím důvodem proč to řádně nefunguje a v některých směrech určitě stíní anténě. Na anténu ( aspoň na její druhou polovinu, min. třetinu = konec antény) by mělo být "vidět", neměla by být stíněna v žádněm směru kovovou konstrukcí. A ten konec by neměl být těsně u kovu, minimálně několik cm od něj...ideálně jak píši výše - by měl být spíš ve volném prostoru. Můžeš zkusit anténu prodloužit Cu lankem a pustit anténu = 10-15cm drátu volně z vrtulníku směrem k zemi, nebo ji vyvaž silonem nebo provázkem 1-2x cikcak mezi lyžiny (ale aby nebyla těsně u těch kovových lyžin...) Ten původní vývod si mechanicky zajisti proti vytržení z přijímače...

Příspěvky [6]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Smetiště » Help! zesilovač rc soupravy

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£