Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktory » Dobrá cca 10" horna

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 37 z 37]

Re: Dobrá cca 10" horna

Moc si nedovedu představit, jak bych měl okolo dělící frekvence (která musí být ve výsledku daná právě tím) sladit vyzařovací diagramy těch dvou 8" v uspořádání D'Appolito v dipolu a něčeho takového. Ale třeba se ti to povede. Tenhle požadavek ale považuju za esenciální, zvládnout směrovostně pásmo 1 - 3 kHz, a je to shodou okolností něco, kde selhává většina reprobeden a pak se to porůznu marně dohání. Tady to bude asi docela obtížný.

Ta samotná horna sice není to nejlepší, co můžeš mít, ale z výše uvedených důvodů bych tam snad ani nic lepšího (a několikrát dražšího) nedával..

Re: Dobrá cca 10" horna

skúšal si tie celestiony rozohrať? verím tomu že sa to zlepší a tolerancia bude normálna ked nemajú rozdielne hmotnosti membrán čo z tvojich meraní asi nezistíme... smile

Re: Dobrá cca 10" horna

MaBat: Uvidíme, je mi jasné, že měření bude zajímavé a půjde se na to jinak než obyčejně, o to víc mě to láká. Jinak nezdá se ti příliš hluboká? Nemám představu jak se bude chovat, ale index směrovosti se mi zdá příhodný.

mechanik: Měřím vždy rozehraná repra, cca 2h. Vždyť tolerance je v normálu? Nemá smysl měřit Mms každému repru, všude je stejná +/- o desetiny gramu, stačí na jednom a pořádně při několika zátěžích, nemáš tak alespoň zkreslené další parametry.

Re: Dobrá cca 10" horna

no podla mna Fs vychádza dosť rozdielne, pre to som si myslel že rozohrávané neboli...

Re: Dobrá cca 10" horna

Jo, to máš pravdu, hlavně ale že je Re a Bl +/- stejné...

https://lh6.googleusercontent.com/-WuXcjmYT_zo/Tvd-9yarPqI/AAAAAAAACRE/_6GHZs5lIKM/s144/2_celestion_ntr08-2011d_20l_60hz.png

(upravil MaBat 28. 7. 2011 20:09)

Re: Dobrá cca 10" horna

antonio napsal:

Jinak nezdá se ti příliš hluboká? Nemám představu jak se bude chovat, ale index směrovosti se mi zdá příhodný.

Jde o to, že na středech budeš s těma osmičkama potřebovat docílit takové kardioidy, pokud možno, aby se dalo plynule navázat na zvukovod, který na 2kHz už vyzařuje poměrně úzce, cca 70°.  Tj. nemůže to být symetrický dipol, který by vyzařoval dozadu stejně jako dopředu. Ono to sice z různých důvodů k téhle nesymetrii ("kardioidě") přirozeně vede samo o sobě a od cca 1 kHz už se to ani s běžným reproduktorem nedá udělat jinak, ale problém je pak prakticky docílit přesně toho, co potřebuješ. Rozhodně bych počítal se zkušební deskou v různých tloušťkách a průhybech (postranní desky raději ne).

Hloubka horny se za určitých okolností dá kompenzovat zpožděním v basové větvi výhybky dostatečnou strmostí filtru oproti výškové části, kde se dá typicky vyjít i ze strmosti 6dB/okt. Tak to nakonec dělá Geddes u svých beden - ač to vypadá, že tím, jak je zvukovod výrazně hlubší, musí v tom být problém, výsledek může být nakonec velmi dobrý i s pasivní vekslí. Ale není to úplně prdel, zvlášť, když musíš pořád hlídat všechno.

Re: Dobrá cca 10" horna

Předpokládám, že na něj dobře navážu kolem kilohertzu, dál to už kvůli padající směrovosti té horny bude záležet jen na ní a vím, nebude to ideál, ale nevyžaduji po tom skvělé CD směrovky. Jinak vzadu žádná výška nebude, nebude to dipól v pravém slova smyslu, dobře ho chápu v DK, ne ve stereu u zdi, po mých testech je tam k ničemu, nejde to slyšet pokud se jí dost nepřidá.

(upravil MaBat 28. 7. 2011 23:55)

Re: Dobrá cca 10" horna

Nejde o přibližování se dokonalosti, natož CD, ale o možnost, že ta bedna bude ještě na nějakých 800 Hz vyzařovat dozadu polovinu svýho výkonu a od 2 kHz prakticky žádnej...

Že nebude vzadu vejška, je jasný, proto taky ta snaha omezit vyzařování zvuku dozadu i pod dělící frekvencí. I když, pokud ta se udělá dostatečně pozvolná, resp. strmosti okolo dělící frekvence pozvolné, směrovostně to na sebe ve výsledku vždycky nějak naváže, bohužel za silných kompromisů všude jinde.

Další možnost by byla dát tu druhou osmičku zezadu klasický bedny a pokusit se ten vyzařovací diagram vytvarovat jejím vhodným odfiltrováním, ale to je pole, aspoň co já vím, zcela neorané. Minimálně za pokus a simulaci by to stát ale mohlo. Na všechno tohle má bohužel zásadní vliv rozměr ozvučnice a experimentování je pracné a zdlouhavé.

Re: Dobrá cca 10" horna

Ne, takhle vědecky na to nepůjdu, důležité je pro mě sladit do 60° předek. Od odraženého zadku chci jen kulisu, ten prostor, který bedna neumí. Nezáleží mi na tom, že to dozadu nad 2kHz hrát nebude, bohatě mi stačí užitečné pásmo, které ty středy dají, natož to vzadu ladit, osvobodit od rezonancí a hotovo.

Re: Dobrá cca 10" horna

Co myslíš větou: prostor co bedna neumí (předpokládám, že dipól "umí")? Vždyť každá relativně úzká bedna musí fungovat +/- podobně. Nebo mi něco uniká?

Re: Dobrá cca 10" horna

Bedna se zadní stěnou, kde se zadní vlna pohltí, nikoli jen deska.

(upravil MaBat 3. 9. 2011 18:31)

Re: Dobrá cca 10" horna

Antonio, s tím navázáním OB na WG jsou různé způsoby, jak se tomu přiblížit - možná to sleduješ, tohle jsou celkem zajímavé pokusy ovlivňování směrových vlastností pomocí různě tlumených dipólů, a výsledky IMHO nejsou špatný:

http://www.diyaudio.com/forums/multi-wa … -like.html
http://www.diyaudio.com/forums/multi-wa … uerno.html

Abych se přiznal, u té bedny "pro megalomany" mě to docela nahlodalo, nebo to napřed minimálně vyzkoušet na něčem jednodušším, zvlášť, když se teď dělají ty 10" zvukovody. Udělal bych to ještě trochu jinak, jenže to chce všechno strašně času...

Re: Dobrá cca 10" horna

Neměl byste někdo změřenou impedanci a amplitudu pro driver s a bez zadního krytu? Aktuálně na driverech, co mám, se to nedá změřit, bo membrána je neoddělitelnou součástí krytu.

Re: Dobrá cca 10" horna

Imho, ten driver pak nebude fungovat tak jak by měl...

(upravil MaBat 20. 10. 2011 11:32)

Re: Dobrá cca 10" horna

Co si od toho slibuješ?
Z pohledu driveru samotnýho se toho asi tolik nestane, objem za membránou bude mít těžko zásadnější vliv (pokud to nebude nějaká obzvlášť rafinovaná konstrukce). Nicméně nezkoušel jsem to a nejspíš ani nebudu.

Re: Dobrá cca 10" horna

Tak v zásadě jakákoli komora je zdrojem rezonancí + odražený vlna se mísí s přední. Drivery jako DE120 a CD10Nd trpí třemi rezonancemi na stejných místech, buď je to phase-plugem nebo zadní komorou, bohužel ty Beymy už nemám abych zjistil, které rezonance by odkrytím ubyly.

Re: Dobrá cca 10" horna

Tyhle problémy bych spíš hledal směrem od membrány dopředu. Před a za membránou je především velký rozdíl v tlacích. Měl jsem kdysi snahu hrát si s vytlumením té komory zezadu, ale rozdíly byly mizivý.

Příspěvky [21 až 37 z 37]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Reproduktory » Dobrá cca 10" horna

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£