Téma: SDA300

Rozhodol som sa postaviť si tento zosilovač k Delte 15"LF. Odporučenie som našiel na stránkach Aldxu, že vraj sa má jednať o výborný zosilňovač  od p. Ing. Jozefa Sedláka.
Väčšina tranzitorov sú však staršie Tesla typy dnes už v obchdoch nezohnateľné. konkrétne sa jedná o :
CD640 - za to by môhol ísť BC640 ?
KF503- v texte sa píše o náhrade 2N3440, je vhodný?
KC238
KF517
KC308
KF507
TIP147 sa daju bežne kúpiť, 142 tiež
a ešte diódy KA261

tiež by som sa chcel spýtať ako je to s teplotnou stablizáciou, pretože na DPS nieje žiadny piaty tranzistor na okraji aby sa dal tiež primontovať na chladič, v texte sa o tom tiež nič nepíše
nerobili ste niekto ku tomu aj merania? chcel som s tým ísť na SOČ, inak by mi to bolo na dve veci...

ďakujem všetkým za odpovede wink

Re: SDA300

Nestav to. Bez dalšího komentáře.

Web

Re: SDA300

K tym TIPkam by ti Sinclair povedal svoje...:) Ka nahradis 1N4148 atd..ja som to tiez chcel stavat ale Sinclair v SEACu robil...a vie o co ide..ked hovori ze ruky prec ani nad tym nepremyslaj smile Howgh

(upravil sinclair 14. 8. 2007 23:39)

Re: SDA300

To, o čem je řeč, je stará SDA300D, nikoliv v současnosti prodávaná SDA300, Bobíšek nedává pozor ani při čtení, ani při hledání na netu. Je v tom obrovský rozdíl-jednak v celkové koncepci, jednak v koncových tranzistorech.
Stará SDA300D má darlingtony TIP142/147, které byly i v tehdejším solidním provedení /rok 1996/ silně "přetažené". Osadit to stejnými tranzistory, vyráběnými dneska, znamená jejich okamžitou likvidaci. Tento zesilovač nemá tranzistor teplotní stabilizace na chladiči, protože koncový stupeň jede v čisté třídě B bez jakéhokoli klidového proudu, tudíž netřeba žádný klidový proud udržovat.
SDA300 ze SEACu má koncové tranzistory MJ15003 a právě o tomto typu je v mém článku řeč.

Web

Re: SDA300

jj je to SDA300D, hodím sem malú citáciu z Aldax webu,hm, myslím že som tomu pochopil správne...

"Dále pak rozhodně patří ke špičce téměř všechny uveřejněné konstrukce a zapojení pana Alana Krause, zapojení zesilovačů 200W a 400W pana Josefa Sedláka z PE 11-12/98, bohužel uveřejněné s chybami ve schématu, jež byly opraveny až v PE 3/2000."

dobre,berem že niekde nastala chyba... no i tak by som Vás poprosil o schémy s DPS na zosilňovač 2x50w/4ohm a 1x100w/8ohm, o ktorých by aj Sinclair povedal že su dobré... pôvodne tam mali byť tri tieto moduly, "priškrtené" trimrom na vstupe...

Re: SDA300

Hej ja som to cital tiez a Sinclair si protireci a nie prvy krat ale mne je to jedno... A tie TIPka pred par rokmi mali robustnejsi cip alebo co? Ted to tak radinne islo podla teba nadol

Re: SDA300

Nijak si neprotiřečím. Ten článek byl psán v době, kdy jste Vy ještě běhali s plenkama a kdy byly TIP142/147 ještě použitelné jako koncové tranzistory. Dnes už to dávno není pravda.
Bobíšku, opravdu asi nikdo Ti nebude servírovat až pod nos schémata i s DPS ověřených a dobrých zesilovačů. To asi opravdu ne.

Web

Re: SDA300

To je sice mozne ale tam teda laskavo dopis ze ide o vyborny zosilnovac (platne k roku 1985 smile )

(upravil ondra Ch 15. 8. 2007 19:20)

Re: SDA300

Jen tak pro zajímavost,měl jsem doma SDA200 s koncáky mimo desku a 4xKD503 na konci..............:) Origo od p.Sedláka

Web

Re: SDA300

neres nejaky schemata, kup z aldaxu 2xspv100 a 1x spv 250, a mas vystarano, beztak bys nic jineho nepostavil levneji a kdyz snad jo, tak by to rozhodne tak dobre nehralo ... zdroj musis udelat tak jako tak

Re: SDA300

250ku doporučuje 5 z 5 opampů.

Web

Re: SDA300

no na satelity budem mať isto 2xSPV100P , jeden už mám...
len subwoofer je teraz to, čo riešim ... premýšlal som ešte nad LEACH-om, alebo Power base, no skôr ten druhý, kôli ochranám a tomu, že trandy su priamo na DPS
ten slabší 50w zosilňovač som chcel pre kamaráta, s maličkými stľpikmi s visatonmi k PC, keď budú hotové to hodím sem na web ako projekt... wink

(upravil NEONI 16. 8. 2007 12:27)

Re: SDA300

Ked chces stavat stavaj..vyser sa na to ze vsetci doradu do teba tlacia ze aldax bude na to super...

Re: SDA300

Přesně tak, stav si úúúplně co chceš.

U aldaxu je téměř 100prc jistota výsledku, zpětná vazba na 1*, a naprosto geniální cena za to, co dostaneš. To je důvod proč ho tu "všichni" propagují. Ale stav fakt cokoliv. Jestli ti shánění součástek, obíhání krámů, sosání mouder a případné havárie časově ani jinak nevadí, jsi šťastný člověk, mě by to časově silně vadilo, takže si radši pořídím něco předžvýkaného alá aldax.

Re: SDA300

Ano, vidím to také tak. Pokud se někomu nepodaří koupit naprosto všechny součástky v jednom krámě /a to se podaří snad jen Pražákům, Plzeňákům a Rožnovákům/, tak všechno další se musí objednávat. V tomhle krámě mají to, v dalším ono. Výsledná cena stejně naroste o cenu dobírek a o cenu výroby DPS /opět dobírka/ nehledě na fakt, že pokud nakupujete v jednotkových množstvích, je cena maximální, klesá třeba u 2W odporů až od 20ks nahoru.
Tak se klidně může stát /a stane/, že cena materiálu pro modul PB300 překročí cenu SPV250.
Oba moduly jsou co do funkcí identické, PB300 má navíc jen tepelnou ochranu a je proti SPV250 značně pomalý. Toť vše.

Web

Re: SDA300

…a kdy mě Sinclaire dojdou stavebnice SPV250P+  s Tr3B, už jsem na stole uklidil fekál.=D

(upravil sinclair 16. 8. 2007 16:22)

Re: SDA300

To záleží na tom, kdy ses registroval jako náš zákazník na Aldaxu, kdy jsi to objednával a jestli se náhodou nečeká na trafa. Kontaktuj Pierra, ten vede objednávky v patrnosti. Jestli si chceš pro ně přijet, není problém.

U nás je to s registrací skoro jako u Ferrari smile
Prověřujeme, jestli je zákazník dostatečně solventní smile, jestli není zmrd a překupník smile, jestli nás v minulosti někdy nepomluvil smile a tak podobně smile
Výhody to má ty, že v případě jakéhokoli upgrade jej dostáváte automaticky, pokud někam zadrbete dokumentaci od stavebnice, tak není problém Vám poslat novou, protože víme, že jste si dotyčný modul u nás koupili. Stav své objednávky pak můžete online sledovat.

Web

Re: SDA300

Sinclair to som sa inak veľmi čudovat prečo SPV250 nemá tepelnú ochranu 250W koniec by si ju podľa mna zavlúžil. možno sa to tu už preberalo ja len tak BTW

Re: SDA300

Neoni, my tak nějak předpokládáme, že náš zákazník není idiot jako Ty a ví, že 250W konec je potřeba adekvátně chladit.

P.S. V tomto Tvém výplodu jsem napočítal osm hrubek a to nejsem Slovák.

Web

Re: SDA300

A to já čumím že sinclair nemá ani jednu chybu v tomhle celém příspěvku big_smile