Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Hele nemá někdo navrhnutou desku k tomu checkovu návodu ? Nebo aspoň normálně nakreslené sechéma. Chci si taky hrát s repráčky, budu měnit středy budu i smolit nějaký mikrofon tak se uvidí. Nebo mi prosím aspoň napiště nějaký program ve kterém bych si tu desku mohl nakreslit. Jakože smotanec součástek nechci ono to pak špatně dopadá. A ještě mě zajímá jedna věc, jak je tam ten rezistor tuším 27ohm 10watt tak je to jedno jaká tam bude -+ hodnota ? a nebo je to důležité ?

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Muth: žádný nadržování smile
jinak bych to líp neřekl, akorát mám dojem, že třeba u TVM o který tu mimojiné (alespoň v duchu) šlo, by snížení Qes přineslo daleko víc výhod než nevýhod. Pokud by se s tim počítalo do návrhu bedny (jak jinak), charakteristika by měla být dobrá, a zvlnění by bylo to poslední co by mi u TVM dělalo vrásky na čele. Je to ale opravdu velmi sociální řešení, který se v konečnym důsledku asi stejně prodraží, pokud vemem v potaz i čas ztrávenej nad tíhle zoufalým upgradem.

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Crashpc:nenadržuji,vyhodnocuji,dík.Souhlas.Právě o tom jsem se rozepsal.Pochopil jsi přesně.Doufám,že i ostatní foristé.Investuji-li čas a peníze do stavby jakékoliv bedny,/regály,  2,5  ,nebo plnohodnotnému 3pásma/,návrhu,výpočtu,její povrchové úpravě,.....Pak nezvolím TVM za 250.-Kč a více.To je tak.Dnes není problém najít kluky,kteří to mají za sebou.Píší jak se jim zlepšila reprodukce při použití zahraničních měničů.Tomu lze jen věřit i když ucho má každý jiné.Doufám že to každý pochopil v dobrém.Držet se za prachy vložené do beden a  hovínka v němž se špárat, není adekvátní poslechu kvalitní reproduktorové skříně.Nakonec to není ani soc.řešení,jak jsi správně řekl.

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Starter: Nemusí to být přesně 27ohm a už vůbec ne 10W. Ono sehnat 10W odpor v nízké toleranci ani nejde a přesný měřák také každý nemá. GME vede pár hodnot 0,6W v toleranci 0,1%. Použil jsem 4 x 100ohm paralelně a výkonově to úplně stačí.

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Není třeba to hnát do krajnosti. Vždyť 0,1% z impedance repráku je v řádu miliohmů a i blbej přechoďák na krokosvorkách a konektorech zvukovky bude větší.

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Kluci. repráky s buzeným magnetem /funkčně elektromagnetem/ měly a mají značně vyšší citlivost, než jakýkoli permanentní magnet a to i neodym. S využitím stejnosměrného příkonu cca 15W do cívky magnetu by bylo bez problémů možné vyrobit například něco, jako ARN226, ale s citlivostí okolo 97-98dB/W...
Staré, historické předválečné a částečně i poválečné buzené reproduktory o průměru okolo 210mm měly příkon budicí cívky okolo 3-5W a citlivost okolo těch 100dB/W. V té době /1930-1935/ ještě totiž nebyly běžně v prodeji tak výkonné koncové elektronky, aby bylo možné dosáhnout výkonu koncového stupně přijímače okolo těch běžných 4W, jako měly pozdější přijímače s reproduktory s permanentními magnety AlNi. Staré přijímače s koncovými triodami, případně prvními koncovými pentodami měly výkon jen okolo 1,5W a aby přijímač byl schopen rozumného akustického výkonu, šlo se na to přes citlivost reproduktorů.

Web

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Muth: s tim nadržováním to byla spíš poznámka pro mě (respektive oba). Ačkoli se můžem dobrat správného výsledku, nějak mi nesedí když dva pašíci si společně souhlasně pochrochtávají do rytmu. Nic ve zlém samozřejmě. Jen mi to někdy přijde od věci...

Ono to je zapeklité. Pokud si tu někdo dá práci, a pak si deset lidí na repráky instantně nalepí potřebné magnety, může to nakonec výhodně vyjít. Pro jedince co to ale zkoumá asi těžko. No a pokud jde o dobré repráky, je to zas o tom co tvrdíš ty - výrobce už měl nějaký specifický záměr, a tady už není pomoc jako pomoc... v lepším případě modifikace, v horším degradace. Pokud tu tedy borci chtějí být profíky, měli by sáhnout po lepších reprákách, protože tam je teprve ta "magie". Zisk z takového projektu by měl daleko větší hodnotu, než reprák samotný. Samozřejmě to nelze brát univerzálně. Situace jsou odlišné, a co je někde na škodu může jinde být ku prospěchu věci. No, už bych mohl přestat mlít a snít. Já se do toho nehrnu, a koneckonců hifi pomalu opouštím. Až se ale něco vyvrbí, přilezu jako správná svině, a svezu se na cizím hřbetě.

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Boramyr: Ono se to i při malé chybě znatelně rozjede, takže proč nepoužít přesné odpory, když jsou k mání.
Chtěl jsem varovat před tím, aby někdo nepoužil nezměřenou 10W kostku s tolerancí třeba 10%. Takové měření je o ničem. Totéž platí o přesném měření Re.

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Já mám doma přesný měřák, takže nebude problém, díky.

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Nechce mi někdo takový měřící přípravek postavit a (na dálku) mě s ním naučit? Samozřejmě, že to nebude jen za poděkování... smile

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Jaký meřící přípravek ?

(upravil little 22. 7. 2008 19:41)

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Mno, myslím těch několik součástek, které se spájí dohromady-pro měření TS parametrů reproduktorů.

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Promiň ale četl jsem různě tady na netu že se snažíš opravovat zesilovače atd... A neumíš spájet dohromady duším 5 rezistorů 4 diody a jeden přepínač? A podle krásného návodu se s tím naučit pracovat? To není možné smile Jako já bych to už dávno udělal ale první si potřebuju ten checkův nákres překreslit v programu kreslicím pak to udělám na pájecí pole a budu si hrát smile Případně to dám do krabičky.

(upravil little 22. 7. 2008 19:57)

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Tady jde spíš o ten postup a taky o to, že už nemám tolik času jako dříve. Možná jsem i "trochu" zlenivěl, zesilovače mě už opravovat nebaví, v mém provedení je to otázka spousty hodin s nejistým výsledkem, proto už radši opravu takto složitých zařízení přenechávám odborníkům. smile

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Panebože, pokud na to nemáš čas a nebo se ti nechce tak se na to vyser.

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Nevím, co na tom chceš konstruovat. Vezmi plastovou krabičku a nabastli to tam! Nejlépe úplně bez konektorů, rovnou vyvést kabely.

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Nečrtne mi tu prosím někdo nějaký obrázek, ze kterého by šlo celkové uspořádání součástek poznat lépe, než z matlanice, kterou má check na webu? Nebo ještě lépe, schéma. smile

(upravil Starter 22. 7. 2008 20:59)

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

A vůbec nic, máš čas tady se vykecávat. Tak si tady stáhneš proficad.cz/stazeni.htm a nakreslíš. Je to nakresleno za chvilku.  Já se právě nasral protože jsem to uložil vypl zapl a v uloženém souboru nic. Takže nevím jestli to ještě budu dělat v brzké době. Mě spíš zajímá měření pomocí mikrofonu než TS ale i to si zkusím.

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

little: Stačí na to pár metrů kabelu SCY 2x0,75mm, dva jacky, dva krokodýly (pro pohodlnost) a dva odpory, jeden referenční sériový cca 10ohm, ten je pořád zapojený a druhý kalibrační (u Arty netřeba), cokoli mezi třeba 2.2 - 10, klidně i víc, ale musí být přesný. Ono to funguje a celkem přesně i bez kalibrace pouze s tím referenčním 10ohm odporem, ty 10W kostky se dají použít, je ale třeba jich koupit víc, tolerance tam opravdu lítá v 5% a to je dost, chce to ty 0.1%. Nebo nastavovat +/- hodnotu toho kalibračního a následně měřit měnič, u kterého Zmin (to je ta nejmenší impedance za fs) znám, mění se ale teplotou a polohou repra. Pak soft LspLAB nebo Artu, dovychytat nestavení pro přesné výsledky a můžeš měřit impedanci jak namydlenej.

Stáhni si to první PDFko a vyrob si impedance kabel: http://www.claudionegro.com/download.html

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Příliš složitý...